Podwyżki opłat

Wszelkie dyskusje dot. inwestycji i spraw wspólnotowych
roman-b
Kontakt:

Podwyżki opłat

Postautor: roman-b » środa, 26 czerwca 2013, 15:51

Witam
Z ciekawości zerknąłem dzisiaj do e-kartoteki i zorientowałem się, że nastąpiła podwyżka czynszu.
Dla mieszkania 2-pokojowego z garażem średnia stawka plasuje się wsród najwyższych w Warszawie na poziomie 9,36 pln / m2.
Skąd wzięła się ta podwyżka? Nie kojarzę uchwały w tej sprawie ?

Nadal nie bardzo też rozumiem z czego wynikają tak wysokie koszty eksploatacji miejsc garażowych (prawie 110pln miesięcznie). Czy ktoś zna może składniki tej kalkulacji ?

maff1
klatka: III
piętro: IV
Kontakt:

Re: Podwyżki opłat

Postautor: maff1 » czwartek, 27 czerwca 2013, 07:00

nie sprawdzałem ekartoteki, ale podwyżka o której piszesz prawdopodobnie wynika z uchwalenia planu gospodarczego na ten rok.
W tym wypadku uchwała działa wstecz tj od stycznia.

a w spawie garażu nie potrafię sie odnieść do pytania.
Stop przemocy wobec kobiet
http://www.cpk.org.pl/index.php?Itemid=1
"pozdrowienia" dla niedojrzałego pajaca z P.

MarcinPL
Kontakt:

Postautor: MarcinPL » czwartek, 27 czerwca 2013, 08:23

maff1 pisze:nie sprawdzałem ekartoteki, ale podwyżka o której piszesz prawdopodobnie wynika z uchwalenia planu gospodarczego na ten rok.
W tym wypadku uchwała działa wstecz tj od stycznia.

a w spawie garażu nie potrafię sie odnieść do pytania.

Jeśli to prawda, to pozostaje otwartym pytanie - dlaczego mamy jedne z najwyższych stawek w Warszawie? Budynek jest nowy, nowoczesny (koszty ogrzewania powinny być niższe bo dobre uszczelnienie, no ale jak się grzeje latem zamiast zamknąć okna jak komuś zimno.....), stosunek kosztów ochrony/liczby mieszkańców niski (więc dobrze).

M.

ulkan
Kontakt:

Postautor: ulkan » czwartek, 27 czerwca 2013, 09:28

Rzeczywiście w moim przypadku podwyżka wynosi ok. 30 zł - co dziwne w wykazie opłat miesięcznych w rubryce opłaty obowiązujące od jest podana data 01.06.2013 a w rozrachunkach obciążenie nową stawką jest od 01.01.2013.
W mojej drugiej wspólnocie od kwietnia jest obniżka o 60 zł, a poziom administrowania i zarządzania jest na nieporównowalnie wyższym poziomie i nowe stawki czynszu zawsze / od 4 lat/ obowiązują od najbliższego miesiąca po rocznym zebraniu wspólnoty, przeważnie od kwietnia bo zebrania są w drugiej połowie marca. nie rozumiem skąd ta różnica, a pragnę zaznaczyć ,że ta druga wspólnota i budynek też są młode bo 4 letnie. Tam można a tu nie... dlaczego ?

ulkan
Kontakt:

Postautor: ulkan » czwartek, 27 czerwca 2013, 09:42

Pragnę także zaznaczyć, że także jest tam zarząd i zarządca narzucony przez dewelopera, dzielnica ta sama,ale dużo większe częśći wspólne i ogrzewane, dużo większy teren wewnętrzny i zielony i te same firmy dbające o czystość, stan techniczny i zieleń od początku istnienia wspólnoty, a i liczba mieszkańców też podobna.

maff1
Kontakt:

Postautor: maff1 » czwartek, 27 czerwca 2013, 16:47

budynek budynkowi nie równy.
Ja mieszkam, na starym mokotowie - za lokal 54 m2 płacę tyle samo, ile za lokal 100 m2 na Okopowej.
ale,
ale,
na Okopowej 56 NIGDY (lub prawie nigdy) nie było konkursu na firmy zewnętrzne zatrudnione na rzecz wspólnoty.
(poza przegladami rocznymi itp)
Co musi budzić zdumienie i podejrzenie o kolesiostwo. I nie mam wątpliwości że mamy z tym do czynienia.
np. FACILITY... zmieniają sie ludzie, zmienił się Menager bo idiotycznie ze mną mailował, ale firma trwa! Firma która pobierała opłatę (chyba) 30% od kwoty faktury na rzecz firmy zewnętrznej. Np. zamawiamy podnośnik do wymiany żarówek - pracował 4 godz, koszt np 1500 zł. Dla Facility za tel który trwał 2 minuty - opłata 450 zł.
firma sprzątająca - której interesy broniła pani Brodzik - argumentując że takie pieniądze nie da sie porządnie posprzątać. A ja na to że nikt nikomu pistoletu do głowy nie przystawiał by podpisał umowę. I że zarząd i administracja nie może być rzecznikiem firmy zewnętrznej.

ujmę to tak, to co piszę - to tylko wierzchołek wielu spraw. Ale nawet nie mamy Rady Osiedla, co jest na rękę firmie Status.
Choć jak słyszałem od RO z Banderii 4, Status potrafi podejmować decyzje wbrew opiniom Rady Osiedla, co można ocenić jako działanie na szkode osiedla.
Ja ujmę to tak - Status załatwił sobie zarząd powierzony, okłamał nas 2 lata temu że o tym nie wiedział. Dokumenty mówią co innego. (jest akt notarialny podpisany przez status w tej sprawie z Nowymi Ogrodami, i nawet uchwała zebrania wspólnoty z 2008r :!: potwierdzająca ten stan prawny. Uchwała nie ma mocy sprawczej, ale jest)
Pytanie co właściciele z tym zrobią?

roman-b
Kontakt:

Postautor: roman-b » piątek, 28 czerwca 2013, 15:10

Zrobiłem prostą kalkulację dla garażu:
Wziąłem koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (bardzo wysokie zresztą) 3,61pln, dodałem 0,50 na fundusz remontowy i wychodzi mi, że opłata za miejsce postojowe 2,80x5m powinna wynosić mkasymalnie 57pln. Ponawiam pytanie skąd bierze się kwota 125,82? Czy nikogo to nie zastanawia ? W innych nieruchomościach płacę 20-30 pln.

Ponadto chciałem zauważyć, że ustawa 5 oraz 6 - dotycząca wymiany liczników, może nieść za sobą powstanie obowiązku podatkowego. Takie przeksięgowanie chyba nie do końca jest prawidłowe. Gdyby na pokrycie kosztów wymiany dokonywać wpłat na fundusz celowy, a nie remontowy, wtedy jest prawidłowo. Zetknąłem się z podobną sytuację w innej wspólnocie, gdzie zostało to przeanalizowane od strony prawnej. Ponadto podejście takie de facto jest krzywdzące dla właścicieli lokali o dużej powierzchni, gdyż wpłaty na fundusz remontowe są proporcjonalne do udziałów, ale wymiana liczników już nie.
Podobnie jeśli ktoś ma więcej niż 2 liczniki na wodę bądź więcej niż 1 ciepłomierz (nie wiem czy są takie lokale). Akurat nie mam w budynku dużego mieszkania, ale staram się być fair.

maff1
Kontakt:

Postautor: maff1 » piątek, 28 czerwca 2013, 21:11

bardzo ciekawe rzeczy piszesz.
myślę że to bardzo ważne,
dziś jesteś kolejna osobą która do mnie zwraca sie w sprawie garaży.
napisz do administracji w tej sprawie - jak słyszałem Status jest po kontroli z US, i jak mniemam będzie bardzo się starał być correct w tej sprawie.
potraktuj sprawę jako pilną. I tak ją opisz.

jwp65
Kontakt:

Postautor: jwp65 » sobota, 29 czerwca 2013, 22:17

Może jednak firma zarządzająca powinna powinna zostać zdyscyplinowana do oszczędzania naszych pieniędzy.
Wszędzie opłaty są obniżane , a u nas jak zwykle opłaty do góry.
Mam proste rozwiązanie, na następnym walnym możemy większością głosów obecnych uchwalić oszczędności w wynagrodzeniu dla firmy Status, np. uchwalić 25 % dotychczasowej kwoty. Przyjmijmy zasadę, jeżeli My mamy więcej płacić więcej , to dla Nich mamy mniej na wypłatę.

Marcin
Kontakt:

Postautor: Marcin » piątek, 12 lipca 2013, 21:08

jwp65 pisze:Mam proste rozwiązanie, na następnym walnym możemy większością głosów obecnych uchwalić oszczędności w wynagrodzeniu dla firmy Status, np. uchwalić 25 % dotychczasowej kwoty. Przyjmijmy zasadę, jeżeli My mamy więcej płacić więcej , to dla Nich mamy mniej na wypłatę.

To dobre, może by sami wtedy zrezygnowali z zarzadzania.
M