PODWYŻKI w 2015

Wszelkie dyskusje dot. inwestycji i spraw wspólnotowych
roman-b
Kontakt:

PODWYŻKI w 2015

Postautor: roman-b » czwartek, 26 lutego 2015, 11:03

Dostałem niedawno zawiadomienie o zebraniu i przedstawienie kosztów.

Rzuciła mi się w oczy 10% podwyżka opłat za garaż do kwoty 119,68.

Wydaje się to być bardzo wysoką kwotą, porównując do innych osiedli w Warszawie. Jak to jest liczone?

Nie znajduję też żadnego ekonomicznego uzasadnienia tej kwoty. Zerknąłem w wyliczenia.

W bloku jest 281 miejsc o powierzchni 8600 metrów. Powierzchnia całego bloku to 27500. Daje to 31%, przy kwocie 119,68, stanowi to 36% kosztów utrzymania nieruchomości.

Ponadto koszty konserwacji mamy chyba też jedne z najwyższych w Warszawie, wynoszą one łącznie około 340.000, podczas gdy w porównywalnych nieruchomościach (sprawdziłem dwie, budowane w tych samych latach) wynoszą one 150.000 (łącznie z windami, materiałami, przeglądami, itd.). Konserwacja to ponad 30% kosztów. Bardzo dużo porównując do innych bloków/osiedli.

Proponuję rozpisać przetarg na konserwacje. Skoro, jak było wyjaśniane na ostatnim zebraniu, nie ma powiązań między Status-em and FMG, rozumiem, że nie powinno to stanowić problemu.

sandie
Administrator
klatka: I
piętro: VII
Kontakt:

Re: PODWYŻKI w 2015

Postautor: sandie » czwartek, 26 lutego 2015, 21:38

Roman,

Sprawdz jeszcze dokument (/ wyrownanie mediow) ktore przyslala Ci ksiegowosc. Niby mamy indywidualne rachunki a burdeloza panuje ze az strach bierze. Raz do roku nie potrafia sie doliczyc. Co wiecej chyba maksymalnej wysokosci stop procentowych nie znaja.

PS. Nie denerwuj sie - to tylko Okopowa i Status.

Pozdrawiam
Pawel

AdministratorSNM
klatka: II
piętro: I
Kontakt:

Postautor: AdministratorSNM » sobota, 28 lutego 2015, 15:06

Witam, odpowiadając na pierwszego posta informuje że, w planie gospodarczym na rok 2015 proponowana stawka na utrzymanie nieruchomości wspólnej 3,41 PLN co daje obniżenie zaliczki o 0,20 gr PLN w stosunku do roku 2013, zmniejsza się opłata za utrzymanie garażu z kwoty 125,82 PLN za stanowisko na 119,68 PLN. Kwota na Fundusz Remontowy zostaje bez zmian i wynosi z 0,50 PLN/m2.
W związku z tym nie proszę o wskazanie pozycji gdzie wywnioskował Pan podwyższę.

Pozdrawiam,
Łukasz Pisula
Zarządca Nieruchomości
Tel. 602 211 229
[email protected]

roman-b
Kontakt:

Postautor: roman-b » sobota, 28 lutego 2015, 23:14

Witam

Opłata za garaż wynosi obecnie 108,84, kwota 119,68 to z pewnością jest podwyżka.

Wzrosły praktycznie wszystkie opłaty, a "obniżka" wynika niemalże wyłącznie z oszczędności na energii elektrycznej (tak, wiemy, że to Pana zasługa) oraz w nieznacznym stopniu ze sprzątania (to zapewne zasługa łagodnej zimy) i kosztów przeglądów.

Co ukrywa się pod pozycją opłaty bankowe, listy, prawnik? za kwotę blisko 45.000. Opłaty bankowe - max 200pln/mies - 2500, listy 300x3 - 1000 - czy to znaczy, że jakiś prawnik dostał od nas 40.000 ?
A liczba spraw to 3 ? Przy czym dodatkowo płacimy koszty adwokackie ? To jest podejrzane. Jaki jest zakres działań prawnika ? Czy nie lepiej brać do sprawy?
Znalazłem informacje o umowie z prawnikiem 184,5pln/h - ale głównie dotyczy to spraw przeciwko deweloperowi, skoro upadł, i dostaliśmy 70.000, a prawnik pewnie kilkadziesiąt, to w tym roku będzie 0 kosztów z tego tytułu ?

Nadal twierdzę, że mamy jedne z najwyższych kosztów "konserwacji" i chciałbym, żeby zebrać oferty od konkurencyjnych firm.

Dalej nie rozumiem, dlaczego garaż ma pokrywać 36% kosztów utrzymania.

Czy w ogóle wspólnota ma prawo podejmować uchwały dotyczące opłat za m. postojowe w garażu?
Proszę o wyszczególnienie, co się na nie składa.
Garaż nie jest częścią wspólną - czy została zawarta umowa ze wszystkim współwłaścicielami na zarządzanie garażem?

sandie
Administrator
klatka: I
piętro: VII
Kontakt:

Postautor: sandie » poniedziałek, 2 marca 2015, 00:19

Cześć Roman,

roman-b pisze:Co ukrywa się pod pozycją opłaty bankowe, listy, prawnik? za kwotę blisko 45.000. Opłaty bankowe - max 200pln/mies - 2500, listy 300x3 - 1000 - czy to znaczy, że jakiś prawnik dostał od nas 40.000 ?

Widzę, że też to zauważyłeś :-) Prawnicy kosztują, tylko nie wiem dlaczego naszą WM skoro prawnik ostatnim razem powiedział WYRAŹNIE, że pracuje dla spółki Status NM a nie dla nas. Z tymi opłatami to lekkie przegięcie.
Dodam, że Pani Iwona w artykule w Rzeczypospolitej mówi, że zarządca zarządcy nierówny. Ci lepsi np. zapewniają opiekę prawną WM w opłacie za zarządzanie. Wychodzi na to, że mamy "gorszego" zarządcę?

Cieszę się, że patrzysz na plan gospodarczy i wyciągasz wnioski.

PS. Panie Łukaszu, do Pana osoby, jako osoby fizycznie zarządzającej naszą nieruchomościa nie wnoszę specjalnych uwag. Nie podoba mi się tylko firma dla której Pan pracuje i np. sposób (nie)zawiadamiania o zebraniu WM. Podobnie nie podoba mi się fakt iż firma deklarowała że wprowadzi głosowanie elektronicznie, ale jak zwykle na obiecankach się skończyło :-|

Pozdrawiam
Paweł

miromm
Kontakt:

Postautor: miromm » niedziela, 29 marca 2015, 10:48

Maff,
Jak tam u Was na O56 po zebraniu?
Ciekaw jestem aktualnej sytuacji?
Pozdrawiam,
M
pzdr.,