Lekaro

Coś nie działa, czegoś brakuje?
Marcin
Kontakt:

Lekaro

Postautor: Marcin » czwartek, 17 września 2009, 11:59

Czy ktoś wie, a może widział, czy śmieci z czerwonych pojemników są zbierane osobno? Staram się segregować odpady, ale obawiam się, że to wszystko strata czasu.

Marcin

maff1
klatka: III
piętro: IV
Kontakt:

Re: Lekaro

Postautor: maff1 » czwartek, 17 września 2009, 20:45

są.
Dzięki temu ze segregujemy, od jakiegoś czasu Lekaro obniżyło ceny.
Ale są debile którzy do pojemników wrzucają gruz! lub śmiecie biologiczne, albo 3 kartonami potrafią zapełnić cały pojemnik.
(inaczej nie potrafię nazwać ludzi udających analfabetów daltonistów którzy nie chcą przeczytać info na pojemnikach i odróżnić kolorów)
Czyli pojemnik wart 35 zł był wypełniony trzema kartonami powietrza. A wystarczy je zgnieść lub poskładać.
Stop przemocy wobec kobiet
http://www.cpk.org.pl/index.php?Itemid=1
"pozdrowienia" dla niedojrzałego pajaca z P.

Kristoforos
Kontakt:

Postautor: Kristoforos » wtorek, 8 grudnia 2009, 13:15

Odnośnie tej segregacji. Nigdy wcześniej nie segregowałem, a pomyślałem, że tu skoro można, to spróbuję.
Możecie mi odpowiedzieć na pytanie jakie mam w związku z tym? Rozumiem, że do wyznaczonego pojemnika wrzucamy te rodzaje materiałów, jakie są wypisane na pojemniku. Czy można to wymieszać (czyli np. w kartonie szklane butelki z naklejonymi etykietami, plastikowe butelki z plastikowymi nakrętkami i również papierowymi etykietami, gazety kolorowe, opakowania, itp.)? Czy to trzeba jakoś jeszcze mocniej segregować (np. zdjąć etykiety z butelek)?
A na przykład kawałek papierowej serwetki uwalanej ketchupem z pizzy? :)

maff1
Kontakt:

Postautor: maff1 » wtorek, 8 grudnia 2009, 21:00

1. papiery lub karotny - nie uwalane czymkolwiek. Ja zbieram od gazet, tygodników, po kartonowe opakowania po lekach, rurki po ręcznikach papierowych i papierze toalet., i inne różnorakie pudełka. Także papierowy "makaron" z niszczarki. (bo mozna tez niszczyć w niszczarce np. płyty CD)
2. butelki szklane - ja nie odklejam etykiet, natomiast jesli jest metalowa obączka od zakretki - to ją trzeba usunąć, i metalowy korek też
3. butelki plastikowe - nie odklejam etykiet. natomiast zawsze odkręcam korek i zgniatam butelkę by mniej miejsca zajmowała.
Butelka plastikowa z zakręconą nakrętką nie da sie zgnieść - i zajmuje wiecej miejsca.

Kristoforos
Kontakt:

Postautor: Kristoforos » środa, 9 grudnia 2009, 11:07

Ale czy to co wymieniłeś, można wrzucić w jednej "paczce"? I butelki i plastik i papier razem np. w jednym worku plastikowym? Czy w ogóle można worki plastikowe? Czy musi to być torba papierowa, bądź karton? Czy luzem? Dziś tam z ciekawości zajrzałem, wyrzucając swoje śmieci i widziałem np. reklamówkę Bomi z butelkami po wodzie - można tak?
Odkręcasz nakrętki z butelek - to zrozumiałe, że wtedy daje się je zgnieść. Ale czy nakrętki z powrotem nakręcasz (wtedy zgniecenie się nie "rozgniata" :) ), bądź wrzucasz luzem, czy już nakrętek nie można?

Sorry, że zadaję podstawowe pytania, ale nigdy jeszcze tego nie robiłem, a nie chcę robić niedźwiedziej przysługi, by potem i tak ktoś musiał robić to, co sam powinienem był zrobić.

maff1
Kontakt:

Postautor: maff1 » czwartek, 10 grudnia 2009, 23:43

w worki pakuję smiecie biologiczne.
Do "segregacji" wrzucam luzem - bo wydaje mi sie ze i tak to ktoś po tmtej stronie musi rozpkować.
Nakrętki wrzucam do pojemnika luzem, moze tez je poluzwoac bez całkowitego odkrecania, tak by butelka dała sie zgnieśc.
ja tez nigdy tego nie robiłem wczesniej - mysle ze wszyscy uczymy sie segregacji od zeszłego roku - kiedy pojawił sie ustawowy obowiązek.
kieruję sie zdrowym (chyba :lol: ) rozsądkiem.